Профилактика и лечение на генитален херпес

Гениталният херпес е инфекция, предавана по полов път, причинена от човешки херпесвирус 1 или 2. Той причинява улцеративни генитални лезии. Диагнозата е клинична с лабораторно потвърждение чрез култура, полимеразна верижна реакция или серологично изследване. Лечението е с антивирусни лекарства.

Лечение на генитален херпес

Гениталният херпес се лекува с антивирусни лекарства- Ацикловир, валацикловир или фамцикловир.

Първичните епизоди и рецидиви (реактивации) могат да бъдат лекувани с ацикловир, валацикловир или фамцикловир. Тези лекарства намаляват отделянето на вируси и симптомите при тежки първични инфекции. Въпреки това, дори ранното лечение на първичните инфекции не предотвратява рецидиви. При повтарящи се изригвания продължителността и тежестта на симптомите могат да бъдат намалени незначително чрез антивирусно лечение, особено по време на продромалната фаза.

Дозите трябва да се коригират при бъбречна недостатъчност. Нежеланите реакции са редки при перорално приложение, но могат да включват гадене, повръщане, диария, главоболие и обрив. Локалните антивирусни средства имат малка стойност и употребата им не се препоръчва. Оценката на сексуалните партньори на пациенти с генитален херпес е важна.

Профилактика на генитален херпес

Най-добрите начини за избягване на генитален херпес са

  • Въздържане от сексуален контакт (вагинален, анален и орален секс)
  • Да бъдеш в дългосрочна взаимно моногамна връзка с партньор, който е тестван и не е заразен

Рискът от генитален херпес може да бъде намален с използване на латексови презервативи правилно и последователно. Презервативите обаче не покриват всички зони, които могат да бъдат засегнати, и по този начин не предпазват напълно от генитален херпес.

Пациентите с генитален херпес трябва да се въздържат от сексуална активност, когато имат лезии или други симптоми на херпес. На пациентите трябва да се напомни, че те могат да предадат инфекцията дори когато нямат никакви симптоми.

Предотвратяване на неонатална HSV инфекция

Усилията за предотвратяване на неонаталното предаване на HSV не са много ефективни. Универсалният скрининг не е препоръчан или доказано ефективен.

Ременност и раждане с херпес

Бременните жени трябва да бъдат попитани за анамнеза за генитален херпес при първото пренатално посещение и трябва да бъдат посъветвани относно важността да не се заразяват с херпес по време на бременност.

Ако жените имат симптоми на херпес (напр. активни генитални лезии), когато раждането започне, се препоръчва цезарово сечение, за да се предотврати предаването на новороденото. Бременни жени, които развиват генитални херпесни лезии по всяко време на бременността, могат да получат ацикловир, като се започне от 36 гестационна седмица, за да се намали рискът от рецидив и следователно необходимостта от раждане със секцио.

Мониторите за скалпа на плода трябва да се избягват по време на раждането на бебета, чиито майки имат анамнеза за генитален херпес.